Fractura radii distalis ali zlom v predelu zapestja je ena najpogostejših poškodb zgornjih okončin, tako pri mlajši kot tudi pri starejši populaciji. Zlom se pojavi predvsem ob padcih na iztegnjene roke pri športih ali vsakodnevnih aktivnostih, saj je sama pozicija in oblika koželjnice (radiusa) nekoliko bolj dovzetna za absorbcijo udarne sile. V nadaljevanju si preberite več o vzrokih za nastanek, znakih zloma, ukrepanju v primeru poškodbe in pomenu zgodnje rehabilitacije.
Kazalo članka:
- 1 Distalni del radiusa anatomsko nekoliko bolj dovzeten za poškodbe
- 2 Faktorji, ki vplivajo na večji riziko poškodbe frakture radialisa
- 3 Kakšni so znaki za poškodbo in kako ukrepati?
- 4 Rehabilitacija / fizioterapija – fractura radii distalis
- 5 Pogosta vprašanja – FAQ
- 5.1 Zakaj nimam moči v dlani po zlomu koželjnice oz. fractura radii distalis?
- 5.2 Koliko časa traja, da oteklina izzveni?
- 5.3 Obkladki z zeljem proti oteklini v zapestju – ali so primerni?
- 5.4 Ali moram po zacelitvi kosti mirovati ali kljub bolečini razgibavati?
- 5.5 Koliko časa po operaciji zapestja je potrebno pričeti s fizioterapijo?
- 5.6 Ali ob močni oteklini roko hladim ali grejem?
Distalni del radiusa anatomsko nekoliko bolj dovzeten za poškodbe
Podlaket je sestavljena iz dveh daljših kosti, to sta radius (koželjnica) in ulna (podlahtnica). Prva ima zelo pomembno vlogo pri vzpostavljanju stabilnosti in gibljivosti zapestja, še posebej med supinacijo in pronacijo. Ulna pa je del komolca in ga podpira ter je prav tako tudi pomembna struktura zapestja.
Radius je v tesni navezi z zapestnimi kostmi, je tudi bližje palcu, ki omogoča izvajanje grobe in fine motorike. To pomeni izvajanje gibov, ki omogočajo velik obseg gibanja ter fine motorike, ki predstavlja pisanje in prijemanje.
Kako se najpogosteje zgodi fractura radii distalis?
Najpogosteje je fractura radiusa posledica padca na upognjeno zapestje proti navzgor s hkrato iztegnjeno dlanjo proti navzgor. Tu se ustvari največja kompresijska sila na končni del koželjnice (distalni del radiusa) in pride do preloma. Poškodbena stanja so sicer lahko različna glede na način poškodbe (udarec, padec, nesreča z motorjem/avtom, osteoporotični zlom…), zato vrste zlomov radiusa opredeljujejo specialisti po opravljenem rentgenskem slikanju.
Faktorji, ki vplivajo na večji riziko poškodbe frakture radialisa
- starost: pri starejših so kosti bolj krhke, tudi zaradi zgodnje osteopenije ali celo osteoporoze, zaradi česar je kostno tkivo veliko bolj dovzetno za prelome. Tudi pri blažjih padcih.
- višina padca: z večje višine kot pademo, več sile je prenesene na zapestje
- kot padca: kombinacija telesne teže,položaja roke in kota padca odločilno vpliva na obseg poškodbe
Kakšni so znaki za poškodbo in kako ukrepati?
Kakšni so znaki poškodbe zloma v predelu zapestja (fractura radii distalis)?
Poškodba povzroči kar precej nevšečnosti z vidika uporabe roke. Roka ob poškodbi oteče, je izjemno boleča tako na gibanje, kakor tudi na dotik. Običajno se bolečina pojavi tik pod palcem na stranskem delu zapestja, oteče pa celotna dlan s prsti ter zapestje.
Pri nekaterih poškodovancih so opazne tudi zunanje deformacije zapestja. In sicer tako, kot bi nekdo zapestje stopničasto prelomil. Nastane zatrdlina sklepa v smislu nezmožnosti gibanja. Tudi mišična moč pri večini upade do te mere, da človek praktično ni zmožen oprijeti predmeta.
Primarna poškodba je zlom koželjnice, ne smemo pa zanemariti vseh ostalih, mehkih struktur v tem predelu, ki so prav tako lahko močno prizadete. Okoljsko tkivo (tetive,mišice,ligamenti, živci) je namreč lahko močno udarjeno, vneto, nategnjeno…Prizadete so tetive mišic za izvajanje supinacije in pronacije, upogibalke in iztegovalke zapestja, palca ter prstov na roki – še posebej je prizadeta tetiva mišice extensor pollicis longus. Ta tetiva poteka blizu distalnega radiusa in se lahko ob zlomu pretrga zaradi trenja ob kost.
Kako ukrepati v primeru padca na roko oziroma na zapestje?
Po nesreči počasi in nežno sami ugotovimo ali je roka gibljiva, boleča, otečena …gre torej za naše popolnoma subjektivne občutke. Če občutite intenzivno bolečino, imate deformacijo, občutljivost na dotik ali mravljinčenje in otrplost prstov potem ne odlašajte z obiskom urgentnega centra. Specialisti bodo s pomočjo slikovne diagnostike (rentgensko slikanje in/ali CT ali MR) opredelili obseg poškodbe.
Če gre za zlom z dislokacijo je v večini primerov potrebna naravnava, nato pa se zdravnik glede na vrsto zloma odloči o nadaljnjem zdravljenju. Določene zlome je mogoče obvladati z imobilizacijo in nato opraviti še fizioterapijo, kar pomaga pri obnovi gibljivosti in moči zapestja.
V kolikor je zlom distalnega radiusa nestabilen in ga ni moč poravnati ali učinkovito zdraviti z longeto se opravi operacija. To so običajno premaknjeni zlomi, kjer je kost izven lege, intraartikularni zlomi, odprti zlomi, zdrobljene kosti, kadar konzervativni pristop zdravljenja ni uspešen, izguba funkcije roke…
Rehabilitacija / fizioterapija – fractura radii distalis
Proces rehabilitacije po zlomu distalnega radiusa je nujen za povrnitev moči, gibljivosti in funkcije zapestja in roke. Rehabilitacije je odvisna od velikosti poškodbe oziroma zloma in ali je bila potrebna operacija.
Faza imobilizacije zapestja in dlani
Ta faza običajno poteka od 4-6 tednov. Časovni okvir okrevanja je različen od posameznika do posameznika, saj so zlomi med seboj različni, kakor tudi odzivanje telesa pri ljudjeh. V tej fazi s počitkom in popolnim mirovanjem kostem omogočimo, da se v miru zacelijo. Namesti se mavec ali opornica, da ostaneta zapestje in podlaket stabilna, medtem ko se kost celi.
Medtem, ko je zapestje imobilizirano, se spodbuja gibanje drugih delov roke (ramo, komolec in prsti), da se prepreči togost zgornjega uda in ohrani cirkulacija. Priporočljive so nežne vaje za prste, da preprečite otekanje in ohranite obseg gibanja.
Nadzorovanje (premočne) bolečine se doseže z zdravili kot so nesteroidni antirevmatiki, hlajenjem in dvigom roke za zmanjšanje otekline.
Zgodnja fizioterapija – fractura radii distalis
Zelo pomembno je takoj pričeti s fizioterapijo. To pomeni, ko po predpisanem času snamete logento in je kost zaceljena bo fizioterapija prva na vašem seznamu.
Ukrepanje v domačem okolju
V domačem okolju lahko v mlačni vodi pričnete takoj po odstranitvi longete z nežnim razgibavanjem. V kolikor ste imeli šive, morate počakati, da se ti zacelijo. Ko boste roko v vodi razgibavali imejte dovolj velik lavor, da lahko roko potopite v vodo do komolca. Nekateri si dodajo zeliščno sol, vsekakor pa bosta zadostovali tudi dve jedilni žlici morske soli. Gibajte v vse smeri do bolečine približno 15-20 min. Po vodni kopeli si lahko roko nežno vse od prstov pa do komolca pomasirate s šentjanževim (ali katerim drugim) oljem. Ne pozabite gladiti kože v smeri proti srcu. Po razgibavanju in masaži roko dvignete nad višino srca, da ne pride do dodatnega otekanja.
Fizioterapija je obvezna – fractura radii distalis
Obisk fizioterapije je nujen zaradi protivnetne in regeneracijske aparaturne podpore ter specialnih znanj fizioterapevtov. Ti bodo z manualnimi tehnikami sklepne mobilizacije, razgibavanja ter vzpostavljanja elastičnosti tkiva znatno izboljšali gibljivost prstov, dlani in zapestja ter vrnili roki moč. Pri ljudeh, ki so imeli operacijo ne smemo pozabiti tudi na mehčanje brazgotine.
S pomočjo ultrazvočne terapije, laserske terapije, magnetne terapije, srednjefrekvenčne elektroterapije idr. bo okrevanje veliko hitrejše. Omenjene fizioterapevtske aparature dajo odlične rezultate, če se jih izvaja kontinuirano v akutni fazi.
Aktivno je potrebno torej pristopiti k odpravi bolečine in edema ter pridobitvi gibljivosti in mišični moči. Slednje pomeni izvajanje vaj, da roka in prsti čim prej ponovno pridobijo na funkciji. Izboljšanje in polno funkcijo lahko pričakujemo v obdobju od 3-6 mesecev.
Vaje za zapestje – po zlomu v predelu zapestja
Pogosta vprašanja – FAQ
Zakaj nimam moči v dlani po zlomu koželjnice oz. fractura radii distalis?
Zaradi utrpele travme v predelu zapestja se velikokrat poškodujejo tudi mišice, tetive, ligamenti in živci. Potreben je čas za celjenje in fizioterapijo.
Koliko časa traja, da oteklina izzveni?
Težko je takšno informacijo podati natančno, saj so zlomi različni, starost ljudi variira (starejši smo, počasneje se tkivo celi), rane se obnašajo pri posameznikih zelo različno… V grobem lahko rečemo, da bi oteklina po 2,5-3 mesecih počasi začela upadati. So tudi ljudje, ki imajo komplicirane zlome in oteklina vztraja dlje časa.
Obkladki z zeljem proti oteklini v zapestju – ali so primerni?
Ljudje se poslužujejo najrazličnejših postopkov lajšanja bolečine in otekline. Med drugim so eni najbolj znanih obkladki z zeljem. Zeljni list na kratko pogrejemo na kuhalni plošči (minimalno se zmehča, vendar ostane svež) in ga na tesno povijemo okoli obolelega predela z živilsko folijo ter ga pustimo delovati, lahko tudi preko noči.
Ko zelje odda poseben (smrdeč) vonj, potem ga lahko odstranite. Postopek lahko ponavljate na dnevni ravni.
Ali moram po zacelitvi kosti mirovati ali kljub bolečini razgibavati?
V času uporabe longete je mirovanje obvezno (brez dvigovanja težkih bremen), priporočljivo je le nežno premikanje prstov in kroženje z ramo. Po odstranitvi longete se je potrebno nujno držati navodil travmatologa in pričeti kljub bolečini počasi razgibavati celotno zapestje, vendar še vedno brez dvigovanja težkih bremen do nadaljnjega.
Koliko časa po operaciji zapestja je potrebno pričeti s fizioterapijo?
Takoj, ko da travmatolog zeleno luč – po odstranitvi longete in zacelitvi kože zaradi šivov.
Ali ob močni oteklini roko hladim ali grejem?
Obvezno hladiti v akutni fazi in se držati postopki R.I.C.E (rest, ice, compression, elevation). V kasnejšem obdobju rehabilitacije, ko roka ne oteka več se lahko prične z nežnim ogrevanjem.