Patelarni tendinitis (patelarna tendinopatija ali skakalno koleno) je izraz za poškodbeno stanje, degeneracijo kolagenskega nitja patelarne vezi. Patelarni ligament je le podaljšek sprednjih stegenskih mišic, ki poteka z močnimi vlakni od spodnjega roba pogačice ter se pripenja na zgornji del goleni (lat.tuberositas tibiae).
Če si predstavljamo popolnoma laično je to močna nitasta guma (tetiva) med pogačico in golenjo, ki deluje kakor škripec preko pogačice. Ko se napne štiriglava stegenska mišica se aktivira patelarni ligament preko pogačice in iztegne koleno.
Kazalo članka:
Patelarni tendinitis – bolečina pod pogačico
Zakaj nastane skakalno koleno?
Takšna poškodba se običajno pojavi zaradi preobremenitve ali direktnega udarca. Posledično vpliva na sposobnost gibanja in zaradi bolečine omejuje naše vsakodnevne aktivnosti. Splošni dejavniki tveganja za nastanek so starost (običajno nad 50 let), genetika (“suhe in neelastične tetive”), hormonske spremembe in spremenjeni metabolični procesi.
Pri športnikih (najpogosteje med 15-30 let), kjer aktivnosti zahtevajo veliko skokov/doskokov in koleno prenaša številne ponavljajoče se gibe upogibov in iztegov kolena je prognoza za nastanek patelarnega tendinitisa veliko večja. Takšni športi so npr. košarka, odbojka, atletika, rokomet…
Tudi mladostniki imajo lahko v času pospešene rasti tovrstne težave. Ne smemo pa pozabiti številnih rekreativcev, ki pozabljajo na najpomembnejša dela treninga – ogrevanje na začetku in raztezanje ob koncu aktivnosti. Prav tako predstavlja veliko težavo pri splošni populaciji, ki je zmerno športno aktivna, predvsem zmanjšana mišična moč stegenske muskulature.
Zanimivosti o tetivah
Ali ste vedeli, da so tetive inervirane (oživčene) z živci sosednjih mišic? Prav tako vsebujejo številne mehanoreceptorje, ki zaznavajo spremebno položaja, hitrost gibanja, moč pritiska kar tetivi omogoča takojšnje prilagoditve na dinamične spremembe.
Tudi presnovna zmožnost tetive je manjša kakor pri skeletnih mišicah, zato se tetive zdravijo nekoliko dlje.
Morda še kot zanimivost povemo, da so tetive zmožne prenašati zelo velike sile. Močnejša kot je tetiva oziroma širši kot je presek, več sile zmore tetiva prenesti preden pride do poškodbe. Kolagenska vlakna in elastin omogočajo tetivi, da se raztegne do 4% svoje dolžine in se nato vrnejo v prvotno stanje brez poškodb. Vsak večji razteg povzroči dodatni riziko natrganja. Športniki so prilagojeni delovanju večjih sil na tetive, saj se telo adaptira na aktivnost dan za dnem. Kljub temu pa preobremenjenost in utrujenost na določeni točki lahko povzroči poškodbo na mehkem tkivu.


Patelarni tendinitis – simptomi
Značilna je bolečina v kolenu pod pogačico, ki je izrazita na dotik na spodnji rob pogačice ter ob gibanju oziroma obremenitvi. Gibanje je še posebej omejeno takrat, kadar želi posameznik narediti počep ali polno iztegniti nogo ter ob tem napeti sprednjo stegensko mišico. Sčasoma lahko vnetno stanje povzroči tudi atrofijo sprednje stegenske mišice.
Bolečina pod pogačico ob sedenju
Pri mnogih je bolečina pod pogačico zaradi patelarnega tendinitisa močnejša oziroma hujša le v času obremenjevanja. Kadar poškodba ni zdravljena takoj in primerno se stanje razvije v kronični stadij, kjer se tudi bolečina obnaša nekoliko drugače. To imenujemo (kronična) patelarna tendinoza (tetiva je tudi strukturno spremenjena in zadebeljena).
Patelarni tendinitis ali skakalno koleno je boleče predvsem:
- kadar dlje časa sedimo in se želimo vstati bo bolečina hujša
- na začetku aktivnosti je bolečina prisotna, v času športanja poneha in se vrne po koncu v močnejši obliki – t.i. “fenomen ogrevanja”
- pri hoji po stopnicah
- vnetje patelarnega ligamenta pri otrocih in mladostnikih povzroča včasih tudi nočne bolečine
Diagnozo patelarni tendinitis postavimo s pomočjo kliničnega pregleda ali testiranja z rokami. Seveda bo koristno imeti še dodatne preiskave kot so ultrazvočna slikovna diagnostika ali slika magnetne resonance, vendar nam klinični testi povedo zelo veliko že pred slikovno diagnostiko.
Fizioterapija za skakalno koleno (patelarni tendinitis)
Patelarni tendinitis povzroča precej preglavic in dolgotrajno odsotnost iz trenažnega procesa pri športnikih (ali rekreativcih). Nekaterim predstavlja okrevanje izključno par tednov, drugim nekaj mesecev. Dolgotrajno izpostavljanje obremenitvam poškodovanega nitja patelarne vezi še dodatno oteži okrevanje. Posameznike je takšna poškodba lahko stala tudi športne kariere. Zato se s fizioterapijo ne odlaša.
Patelarni tendinitis se rešuje s konzervativnim zdravljenjem


Konzervativno zdravljenje zajema fizioterapijo in (v hujših primerih) jemanje nesteroidnih antirevmatikov.
Dobro je analizirati tudi samo hojo in položaj stopala/kolena/kolka. Velikokrat določene mišice niso dovolj aktivne, zato preide pritisk na neprave dele spodnje okončine. Naj bo to spuščen stopalni lok, neaktivne zadnjične mišice ali nepravilno gibanje kolena ob doskokih… vaje za krepitev in nadzorovano krepitev tetive bodo obvezen del rehabilitacije.
Najbolje se v praksi obnese kombinacija najsodobnejših aparatur kot so Tecar terapija, udarni globinski valovi, ultrazvočna terapija pod visoko jakostjo, magnetna terapija ter točkovna srednjefrekvenčna elektroterapija.
Zelo pomembno je hkratno sproščanje sprednje stegenske mišice s pomočjo trigger point terapije, ventuz, dry needlinga in rednega raztezanja mišice. Pacienta naučimo tudi izvajanja prečne frikcijske masaže v ustreznih časovnih intervalih, ki jih lahko izvaja sam v domačem okolju.
Koliko časa bo trajalo, da vlakna ligamenta okrevajo je težko opredeliti. Veliko je odvisno od časa, ki je trajal, da smo pristopili k reševanju poškodbe (čim prej tem bolje) , starosti pacienta, obsega poškodbe, upoštevanja navodil in prilagoditve aktivnosti, če je le to možno. Okvirno se giblje čas okrevanja od 4 tednov tednov do več mesecev.
Tudi od pacienta se pričakuje, da bo sledil navodilom, saj le tako lahko vodimo pot uspešne rehabilitacije.
Skakalno koleno (patelarni tendinitis) – vaje
Pomembnost izvajanja vaj pri diagnozi patelarni tendinitis je izjemna. V začetni fazi rehabilitacije se izvaja izometrične vaje, ki je pomembna za nadzorovanje bolečine, nato pa se postopoma dodaja ekscentrična vadba. V začetni fazi pazimo, da izvajamo upogib kolena le do 30 stopinj, kjer ni večjega pritiska na patelarni ligament. V kasnejših fazah dodajamo upogib do 90 stopinj in več.
Sproti ugotavljamo tudi napredek rehabilitacije, kar najlažje ugotovimo tako, da pacient izvede počep na eni nogi pod naklonom stopala in ob tem ugotavljamo stopnjo bolečine.
Vsekakor ne moremo v času obiska fizioterapije (cca. 10 obiskov) pričakovati popolnega, stoprocentega okrevanja. Čas izboljšanja bo prišel sproti, s pravilnim programom vadbe in razbremenitvni telesa pri športnih aktivnostih. Ko je govora o vrnitvi v šport moramo imeti v mislih, da je 10% primankljaj funkcije do popolnega zadosten, da pričnemo postopoma z aktivnostjo.
Vaje si lahko ogledate na TikTok videu TUKAJ.
Pogosta vprašanja
Bolečina v kolenu pri počepu
Bolečina v kolenu pri počepu se lahko pojavi zaradi različnih vzrokov. Naj bo to patelofemoralni sindrom, težave z meniskusi, patelarna tendopatija, obraba kolenskega sklepa…Pri kolenu je v večini primerov potrebno imeti sliko magnetne resonance, saj je edina slikovna diagnostika, ki prikaže v prerezu vse strukture v kolenskem sklepu. Tako bo specialist opredelil natančno diagnozo in podal ustrezne smernice za pristop k rehabilitaciji.
Bolečina v kolenu pri hoji navzdol se običajno pojavlja zaradi nestabilnosti v samem sklepu. Lahko govorimo o mišični nestabilnosti ali o ohlapnosti ligamentov (križni, stranski). V kolikor so znane predhodne travme v kolenskem sklepu oziroma poškodbena stanja je vzrok za bolečine lahko povezan tudi z artrozo ali travmatskim artritisom. Najbolje se je posvetovati s fizioterapevtom katere vaje izvajati in koliko, da se bo čim bolj okrepilo stegenske mišice in s tem stabiliziralo kolenski sklep.
Boleča pogačica spodnji rob
Spodnji rob pogačice je najpogosteje boleč zaradi patelarnega tendinitisa ali skakalnega kolena. Še posebej kadar si v sproščenem in iztegnjenem položaju kolena potisnemo pogačico nekoliko navzdol, da lahko zatipamo globlje v spodnji rob pogačice. Tam se bo občutila zelo neprijetna, zbadajoča bolečina na dotik.
Vaje za skakalno koleno
Vaje za skakalno koleno lahko najdete na mnogih straneh. Fizioterapevti priporočamo, da se koleno pregleda in opredeli fazo akutnosti ter se nato predpiše program vaj.